Diode: stud rectifying; 1.8kV; 1.3V; 500A; cathode to stud; D71
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D71-500-18-N0
Tootja: KUBARA LAMINA
Tootja tootekood: D71-500-18-N0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 1.8kV; 1.3V; 500A; cathode to stud; D71
| Mounting | screw type |
| Case | D71 |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Max. load current | 785A |
| Max. forward impulse current | 10kA |
| Load current | 500A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Fastening thread | M20x1,5 |
| Cable length | 250mm |
| Type of diode | rectifying |