Diode: stud rectifying; 600V; 1.2V; 600A; cathode stud; D71; M20
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
D71-600-06-N0
Tootja: KUBARA LAMINA
Tootja tootekood: D71-600-06-N0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 600V; 1.2V; 600A; cathode stud; D71; M20
| Mounting | screw type |
| Case | D71 |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 940A |
| Max. forward impulse current | 10.5kA |
| Load current | 600A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Fastening thread | M20x1,5 |
| Cable length | 250mm |
| Type of diode | rectifying |