Digital to Analogue Converter, 8 bit, I2C, 2.7V to 5.5V, TSSOP, 16 Pins
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DAC5578SPW
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: DAC5578SPW
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital to Analogue Converter, 8 bit, I2C, 2.7V to 5.5V, TSSOP, 16 Pins
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | D/A converter |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 8 |
| Interface | I2C |
| Converter resolution | 8bit |
| Max operating temperature | 125°C |