Digital to Analogue Converter, 12 bit, 225 kSPS, SPI, 1.8V to 5.5V, SC-70, 6 Pins
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DAC7311IDCKR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: DAC7311IDCKR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital to Analogue Converter, 12 bit, 225 kSPS, SPI, 1.8V to 5.5V, SC-70, 6 Pins
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...5.5V DC |
| Case | SC70-6 |
| Type of integrated circuit | D/A converter |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Number of pins | 6 |
| Converter resolution | 12bit |
| Relative accuracy | 1LSB |
| Max DNL | ±1LSB |
| Max operating temperature | 125°C |