Digital to Analogue Converter, 12 bit, 1 MSPS, 3 Wire, Serial, 2.7V to 5.5V, QFN, 16 Pins
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DAC7552IRGTT
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: DAC7552IRGTT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital to Analogue Converter, 12 bit, 1 MSPS, 3 Wire, Serial, 2.7V to 5.5V, QFN, 16 Pins
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Case | VQFN16 |
| Type of integrated circuit | D/A converter |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Number of channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Converter resolution | 12bit |
| Sampling speed | 1Msps |
| Relative accuracy | 1LSB |
| Max DNL | ±0.5LSB |
| Max operating temperature | 105°C |