Digital to Analogue Converter, 16 bit, 93 kSPS, Serial, 2.7V to 5.5V, SOP, 8 Pins
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DAC8532IDGK
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: DAC8532IDGK
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital to Analogue Converter, 16 bit, 93 kSPS, Serial, 2.7V to 5.5V, SOP, 8 Pins
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | D/A converter |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Number of channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Number of pins | 8 |
| Converter resolution | 16bit |
| Sampling speed | 93ksps |
| Max DNL | ±1LSB |
| Max operating temperature | 105°C |