Digital to Analogue Converter, 16 bit, 2 MSPS, Serial, SPI, 2.7V to 5.5V, SOIC, 14 Pins
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DAC8831ICD
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: DAC8831ICD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital to Analogue Converter, 16 bit, 2 MSPS, Serial, SPI, 2.7V to 5.5V, SOIC, 14 Pins
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Type of integrated circuit | D/A converter |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Converter resolution | 16bit |
| Sampling speed | 2Msps |
| Max INL | ±1LSB |
| Relative accuracy | 1LSB |
| Max DNL | ±1LSB |
| Max operating temperature | 85°C |