Digital to Analogue Converter, 12 bit, 165 MSPS, Parallel, 2.7V to 5.5V, TSSOP, 28 Pins
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DAC902E
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: DAC902E
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital to Analogue Converter, 12 bit, 165 MSPS, Parallel, 2.7V to 5.5V, TSSOP, 28 Pins
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Case | TSSOP28 |
| Type of integrated circuit | D/A converter |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | parallel |
| Converter resolution | 12bit |
| Sampling speed | 200Msps |
| Max operating temperature | 85°C |