Module; single transistor; 1.2kV; 125A; SOT227B; screw; screw; SiC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DACMI200N1200
Tootja: DACO Semiconductor
Tootja tootekood: DACMI200N1200
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module; single transistor; 1.2kV; 125A; SOT227B; screw; screw; SiC
| Case | SOT227B |
| Operating temperature | -55...150°C |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Polarisation | unipolar |
| Semiconductor structure | single transistor |
| Technology | SiC |
| Drain-source voltage | 1.2kV |
| Drain current | 125A |
| Pulsed drain current | 500A |
| Power dissipation | 980W |
| On-state resistance | 15mΩ |