Connector: AC supply; socket; male; 10A; IEC 60320; C14 (E); THT
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DD21.0121.1110
Tootja: SCHURTER
Tootja tootekood: DD21.0121.1110
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Connector: AC supply; socket; male; 10A; IEC 60320; C14 (E); THT
| Operating temperature | -25...85°C |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for panel mounting, screw |
| Type of connector | AC supply |
| Leads | for PCB |
| Mounting holes pitch | 56mm |
| Current rating | 10A |
| Standard | IEC 60320 |
| Connector variant | C14 (E) |
| Connectors features | without fusedrawer |
| Contacts configuration | DPST |