Soldering station; digital,with push-buttons; 90÷450°C; ESD
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DDPE-2QC
Tootja: JBC TOOLS
Tootja tootekood: DDPE-2QC
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Soldering station; digital,with push-buttons; 90÷450°C; ESD
| Power | 40W |
| Number of channels | 2 |
| Interface | RJ12,, USB A |
| Version | ESD |
| Kind of display used | LCD |
| Temperature control | digital, with push-buttons |
| Applications of soldering equipment | SMD desoldering, SMD soldering, THT soldering, THT desoldering |
| Soldering equipment features | can operate in lead-free technology, can operate in lead technology, earthing socket, possibility to change stand-by temperature, possibility to change time needed to start stand-by or hibernation, RJ12 connector to communicate with a robot, possibility of work with two tools simultaneously, after putting the tool on the bench support, the tool passes to the sleep/hibernation state |
| Kind of heating element | in the tip |
| Station power | 150W |
| Station supply voltage | 230V AC |
| Station functions | hibernation mode, parameters interlock, stand-by, statistics of the device operations, temperature calibration, password lockout function |