Soldering/desoldering station; digital; ESD; 150W; 90÷450°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DDVE-2QC
Tootja: JBC TOOLS
Tootja tootekood: DDVE-2QC
Spetsifikatsioon tootele Soldering/desoldering station; digital; ESD; 150W; 90÷450°C
| Number of channels | 2 |
| Version | ESD |
| Kind of display used | LCD |
| Caution! | station requires connection to a compressed air source |
| Temperature control | digital, with push-buttons |
| Soldering equipment features | can operate in lead-free technology, can operate in lead technology, earthing socket |
| Kind of heating element | in the tip |
| Station power | 150W |
| Station supply voltage | 230V AC |
| Desoldering iron vacuum | 680mm Hg |
| Station functions | hibernation mode, parameters interlock, stand-by, statistics of the device operations, temperature calibration |