Display: TFT; 0.96"; 80x160; Illumin: LED; Dim: 13.5x27.95x1.54mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DEM 080160A VMH-PW-N
Tootja: DISPLAY ELEKTRONIK
Tootja tootekood: DEM 080160A VMH-PW-N
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: TFT; 0.96"; 80x160; Illumin: LED; Dim: 13.5x27.95x1.54mm
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Interface | SPI |
| Number of pins | 19 |
| Dimensions | 13.5x27.95x1.54mm |
| Type of pin configuration | 1x13, 1x6 |
| Display resolution | 80x160 |
| Screen size | 0.96" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 800:1 |
| Window dimensions (H x W) | 10.8x21.7mm |
| Kind of controller | ST7735S |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 800µm |