Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 8x1; 60x33x12mm; LED
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DEM 08171 SBH-PW-N
Tootja: DISPLAY ELEKTRONIK
Tootja tootekood: DEM 08171 SBH-PW-N
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 8x1; 60x33x12mm; LED
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 60x33x12mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Number of characters (columns x lines) | 8x1 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Negative |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 13x44mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 7.93mm |
| Character width | 4.43mm |
| Supported character set | English, Japanese |