Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 1A/125VAC; 0.05A/30VDC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DG23-B1AA
Tootja: CHERRY
Tootja tootekood: DG23-B1AA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 1A/125VAC; 0.05A/30VDC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Number of positions | 2 |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 12.8x6.5x5.8mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 50mA / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |