Microswitch SNAP ACTION; cam follower lever; SPDT; 0.5A/30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DH2C-B1PA
Tootja: ZF
Tootja tootekood: DH2C-B1PA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; cam follower lever; SPDT; 0.5A/30VDC
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | cam follower lever |
| Number of positions | 2 |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 8.2x2.7x6.2mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 500mA / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |