DC-motor driver; L293D; PWM,analog; Icont out per chan: 0.8A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DRI0001
Tootja: DFROBOT
Tootja tootekood: DRI0001
Spetsifikatsioon tootele DC-motor driver; L293D; PWM,analog; Icont out per chan: 0.8A
| Number of channels | 2 |
| Interface | analog, PWM |
| Maximum current | 1A |
| Kit contents | module |
| Information | Product is not a working device, but only component |
| Integrated circuit | L293D |
| Continuous output current per channel | 800mA |
| Motor input voltage | 7...12V |
| Logic input voltage | 7...12V |