Switch: rotary; Pos: 6; 0.13A/150VAC; 0.13A/150VDC; Poles number: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DRM2X6
Tootja: AB Elektronik
Tootja tootekood:
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: rotary; Pos: 6; 0.13A/150VAC; 0.13A/150VDC; Poles number: 2
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | rotary |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 6 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 25mΩ |
| Body dimensions | Ø19.4x9.2mm |
| Diameter | 19.4mm |
| Mechanical durability | 15000cycles |
| Min. insulation resistance | 1TΩ |
| Shaft length | 20mm |
| Shaft diameter | 6mm |
| Shaft surface | smooth |
| Poles number | 2 |
| DC contacts rating @R | 130mA / 150V DC |
| AC contacts rating @R | 130mA / 150V AC |
| Switching method | BBM (non-shorting) |
| Stable positions number | 6 |
| Switching torque | 5Ncm |
| Indexed positions | 30° |