Switch: encoding switch; Pos: 16; 0.15A/42VDC; -40÷85°C; 80mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DRS 61116
Tootja: KNITTER-SWITCH
Tootja tootekood: DRS 61116
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: encoding switch; Pos: 16; 0.15A/42VDC; -40÷85°C; 80mΩ
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 16 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 80mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | white |
| Body dimensions | 10x10x6.5mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| Stable positions number | 16 |