DC-motor driver; DRV8835; 250kHz; PWM; 1.2A; Uin mot: 2÷11V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DRV8835 FOR RASPBERRY PI B+
Tootja: POLOLU
Tootja tootekood: DRV8835 FOR RASPBERRY PI B+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele DC-motor driver; DRV8835; 250kHz; PWM; 1.2A; Uin mot: 2÷11V
| Number of channels | 2 |
| Interface | PWM |
| Kit contents | connectors, module |
| Information | Product is not a working device, but only component |
| Board dimensions | 43x16.5mm |
| Integrated circuit | DRV8835 |
| Max. frequency | 250kHz |
| Continuous output current per channel | 1.2A |
| Motor input voltage | 2...11V |
| Logic input voltage | 2...7V |