Motor Driver, Dual H-Bridge, 2V to 7V supply, 1.5A/2 Outputs, WSON-12
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DRV8836DSSR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: DRV8836DSSR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Motor Driver, Dual H-Bridge, 2V to 7V supply, 1.5A/2 Outputs, WSON-12
| Output current | 0...1.5A |
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Application | DC motors |
| Topology | H-bridge |
| Frequency | 250kHz |
| Kind of integrated circuit | brush motor controller |
| Max operating temperature | 150°C |