Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 2; ON-OFF; 0.1A/24VDC; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DS-02B-T-V
Tootja: DIPTRONICS
Tootja tootekood: DS-02B-T-V
Spetsifikatsioon tootele Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 2; ON-OFF; 0.1A/24VDC; Pos: 2
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Mechanical durability | 2000cycles |
| Overall length | 6.88mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Poles number | 2 |
| Test voltage | 500V |
| DC contacts rating @R | 100mA / 24V DC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |