Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 5; OFF-ON; 0.025A/24VDC; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DS01-254-S-05BE
Tootja: CUI Devices
Tootja tootekood: DS01-254-S-05BE
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 5; OFF-ON; 0.025A/24VDC; Pos: 2
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Switches features | raised actuator |
| Kind of package | tube |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Row pitch | 7.62mm |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | PBT |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Electrical life | 2000cycles |
| Poles number | 5 |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |