Switch: detecting
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DS080CPA
Tootja: C&K
Tootja tootekood: DS-080-CPA
Spetsifikatsioon tootele Switch: detecting
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | detecting |
| Kind of package | bulk |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Series | DS |
| Max. contact resistance | 200mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body dimensions | 8.5x4x6mm |
| Quantity in package | 1000 |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Electrical life | 20000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 300mN |