Socket: DIP; PIN: 6; Pitch: 2.54mm; precision; THT; gold-plated; 1A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
DS1001-01-06BT1NSF6X-JKB
Tootja: CONNFLY
Tootja tootekood: DS1001-01-06BT1NSF6X-JKB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Socket: DIP; PIN: 6; Pitch: 2.54mm; precision; THT; gold-plated; 1A
| Operating temperature | -40...105°C |
| Electrical mounting | THT |
| Contact plating | gold-plated |
| Row pitch | 7.62mm |
| Max. contact resistance | 3mΩ |
| Sockets features | bushing contacts, round pins |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyester |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Pin diameter | 0.51mm |
| Maximum current | 1A |