Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.1A/30VDC; THT; 2.55N; 7.35mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Tootekood:
DS1041-21-2073KKA26010
Tootja: CONNFLY
Tootja tootekood: DS1041-21-2073KKA26010
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.1A/30VDC; THT; 2.55N; 7.35mm
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Switches features | with ground terminal |
| Kind of package | bag, bulk |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Terminal pitch | 4.5mm |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.55N |
| Button shape | round |