RTC circuit; 3-wire,SPI; NV SRAM; 96B; DIP16; 2÷5.5V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DS1306+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: DS1306+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele RTC circuit; 3-wire,SPI; NV SRAM; 96B; DIP16; 2÷5.5V
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | RTC circuit |
| Operating voltage | 2...5.5V |
| Interface | 3-wire, SPI |
| Output voltage | 400mV...2.4V |
| Kind of memory | NV SRAM |
| DC supplying current | 1.28mA |
| Time keeping current | 450nA |
| Clock format | HH:MM:SS |
| Date format | YY-MM-DD |