RTC circuit; DIP16; 3÷5.5V
Kordarv:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Tootekood:
DS1315-5+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: DS1315-5+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele RTC circuit; DIP16; 3÷5.5V
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | RTC circuit |
| Operating voltage | 3...5.5V |
| Output voltage | 400mV...2.4V |
| DC supplying current | 150mA |
| Time keeping current | 400nA |
| Clock format | HH:MM:SS:hh |
| Date format | YY-MM-DD |