Switch: slide; Pos: 3; SPDT; 6A/250VAC; ON-OFF-ON; No.of term: 3
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DS149C-K
Tootja: MIYAMA
Tootja tootekood: DS149C-K
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 3; SPDT; 6A/250VAC; ON-OFF-ON; No.of term: 3
| Mounting | soldered |
| Operating temperature | -10...55°C |
| Type of switch | slide |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Terminal pitch | 9mm |
| Number of terminals | 3 |
| AC test voltage | 1.5kV |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |