RTC circuit; I2C; DIP8; 4.5÷5.5V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DS1678+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: DS1678+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele RTC circuit; I2C; DIP8; 4.5÷5.5V
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | RTC circuit |
| Operating voltage | 4.5...5.5V |
| Interface | I2C |
| Output voltage | 400mV...2.4V |
| DC supplying current | 2mA |
| Time keeping current | 300nA |
| Clock format | HH:MM:SS |
| Date format | YY-MM-DD |