Switch: door; Pos: 2; SPDT; 10A/250VAC; white; Cutout: 28.58x13.97mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DS1D6CQ2
Tootja: C&K
Tootja tootekood: DS1D6CQ2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: door; Pos: 2; SPDT; 10A/250VAC; white; Cutout: 28.58x13.97mm
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | door |
| Switches features | with pin |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Body material | polyamide |
| Mounting hole diameter | 28.58x13.97mm |
| Panel thickness | ≤ 2.54mm |
| AC test voltage | 1.5kV |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | white |