Signal Relay, 12 VDC, SPDT, 2 A, DS Series, Through Hole, Non Latching
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DS1EM12J
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: DS1EM12J
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Signal Relay, 12 VDC, SPDT, 2 A, DS Series, Through Hole, Non Latching
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Series | DS |
| Contact material | silver |
| Mechanical durability | 100000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 220V DC, ≤ 250V AC |
| Coil resistance | 360Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 2A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 8.4V DC |