Diode: stud rectifying; 1.2kV; 1.55V; 49A; cathode stud; DO203AB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DSAI35-12A
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: DSAI35-12A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: stud rectifying; 1.2kV; 1.55V; 49A; cathode stud; DO203AB
| Mounting | screw type |
| Case | DO203AB |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | cathode stud |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode |
| Max. forward impulse current | 600A |
| Load current | 49A |
| Max. forward voltage | 1.55V |
| Power dissipation | 11kW |
| Fastening thread | 1/4''-28 UNF |
| Type of diode | rectifying |