Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 60A; Package: tube; i4-pac; 85ns; 250W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DSEE55-24N1F
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: DSEE55-24N1F
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 60A; Package: tube; i4-pac; 85ns; 250W
| Mounting | THT |
| Case | ISOPLUS i4-pac™ |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Technology | HiPerFRED™ |
| Max. forward impulse current | 800A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 1.56V |
| Power dissipation | 250W |
| Reverse recovery time | 85ns |
| Type of diode | rectifying |