Diode: rectifying; SMD; 600V; 6A; 20ns; Package: reel,tape; DPAK
Kordarv:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
DSEP6-06AS
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: DSEP6-06AS-TRL
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; SMD; 600V; 6A; 20ns; Package: reel,tape; DPAK
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Technology | HiPerFRED™ |
| Max. forward impulse current | 40A |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 1.34V |
| Power dissipation | 55W |
| Reverse recovery time | 20ns |
| Type of diode | rectifying |