Oscilloscope: digital; DSO; Channels: 2; 100MHz; 1Gsps; 4Mpts/ch
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DSO2C10
Tootja: HANTEK
Tootja tootekood: DSO2C10
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Oscilloscope: digital; DSO; Channels: 2; 100MHz; 1Gsps; 4Mpts/ch
| Supply voltage | 100...240V AC |
| Operating temperature | 0...50°C |
| Number of channels | 2 |
| Interface | USB |
| Kind of display used | color |
| Max. input voltage | 300V |
| Trigger | falling-edge, impulse width, interval, rising-edge, video signal, window |
| Conform to the norm | EN 61010 |
| Measuring instrument features | automatically measures frequency, period, peak to peak, RMS, MIN, MAX, MEAN values, mathematical functions: addition, subtraction, division, multiplication and FFT, measurements by means of cursors |
| Standard equipment | mains cable, oscilloscope probe with 10:1 divider, test leads, USB cable |
| Sampling | 1Gsps |
| Type of oscilloscope | digital |
| Trigger modes | automatic, normal, single |
| Vertical resolution | 8bit |
| Input coupling | AC, DC, GND |
| Kind of oscilloscope | DSO |