General Purpose Relay, DSP Series, Power, Non Latching, SPST, 12 VDC, 8 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DSP1A12D
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: DSP1A12D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele General Purpose Relay, DSP Series, Power, Non Latching, SPST, 12 VDC, 8 A
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> Au |
| Body dimensions | 20.2x11x10.5mm |
| Switched voltage | ≤ 250V AC |
| Coil resistance | 480Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 9.6V DC |
| Coil power consumption | 300mW |
| Coil current | 25mA |