Relay: electromagnetic; DPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 5A
Kordarv:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Tootekood:
DSP2A12RD
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: DSP2A12RD
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; DPST-NO; Ucoil: 12VDC; Icontacts max: 5A
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...60°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> Au |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 20.2x11x10.5mm |
| Mechanical durability | 50000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 480Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | DPST-NO |
| DC contacts rating @R | 5A / 30V DC |
| Contact resistance | 30Ω |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Contact current max. | 5A |
| Relay variant | miniature, monostable, power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 300mW |
| Operate time | 10ms |
| Coil current | 25mA |