DsPIC microcontroller; SRAM: 512B; Memory: 12kB; DIP28; 3.3÷5VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DSPIC30F2020-20E/SP
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: DSPIC30F2020-20E/SP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele DsPIC microcontroller; SRAM: 512B; Memory: 12kB; DIP28; 3.3÷5VDC
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 3.3...5V DC |
| Case | DIP28 |
| Number of inputs/outputs | 21 |
| Type of integrated circuit | dsPIC microcontroller |
| Integrated circuit features | PoR, watchdog |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Interface | ADC, I2C, IrDA, LIN, PWM, RS232, RS485, SPI, UART |
| Number of cores | 1 |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Family | DSPIC |
| Kind of architecture | Harvard 16bit |
| Program memory | 12kB |
| Number of 32bit timers | 1 |
| Number of 16bit timers | 3 |
| Number of capacitive channels | 8 |