IC: dsPIC microcontroller; 512kB; 64bSRAM; TQFP128; 3÷3.6VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DSPIC33AK512MPS512-I/PT
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: DSPIC33AK512MPS512-I/PT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: dsPIC microcontroller; 512kB; 64bSRAM; TQFP128; 3÷3.6VDC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Case | TQFP128 |
| Number of inputs/outputs | 98 |
| Type of integrated circuit | dsPIC microcontroller |
| Integrated circuit features | Brown Out Reset (BOR), PoR, RTCC, watchdog |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | in-tray |
| Interface | ADC, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART |
| Number of cores | 1 |
| Family | DSPIC |
| Program memory | 512kB |
| Clock frequency | 200MHz |
| Number of 32bit timers | 3 |
| Number of 16bit timers | 2 |