Microswitch SNAP ACTION; with lever; DPDT; 10A/250VAC; 10A/28VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DT-2RV3-A7
Tootja: HONEYWELL
Tootja tootekood: DT-2RV3-A7
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with lever; DPDT; 10A/250VAC; 10A/28VDC
| Operating temperature | -55...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Body dimensions | 49.3x21.35x17.5mm |
| Mechanical durability | 3000000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | (ON)-OFF |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 5.56N |