Display: TFT; 2.4"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 42.72x59.46mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DT024CTFT
Tootja: DISPLAYTECH
Tootja tootekood: DT024CTFT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: TFT; 2.4"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 42.72x59.46mm
| Supply voltage | 2.5...3.3V DC |
| Interface | parallel, RGB |
| Number of pins | 45 |
| Type of pin configuration | 1x45 |
| Display resolution | 240x320 |
| Screen size | 2.4" |
| Kind of display | graphical |
| Illumination | LED |
| Contrast | 350:1 |
| Window dimensions (H x W) | 36.72x48.96mm |
| Kind of controller | ILI9341 |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |