Module; double series; 1.6kV; 61A; BG-PB20-1; Ufmax: 1.9V; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
DT61N16KOF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: DT61N16KOF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module; double series; 1.6kV; 61A; BG-PB20-1; Ufmax: 1.9V; screw
| Mounting | screw |
| Case | BG-PB20-1 |
| Electrical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 120A |
| Gate current | 200mA |
| Max. forward impulse current | 1.55kA |
| Load current | 61A |
| Max. forward voltage | 1.9V |
| Type of module | diode-thyristor |