Connector: valve connector; plug; form A; 18mm; female; PIN: 4; 3+PE
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
E10058
Tootja: IFM ELECTRONIC
Tootja tootekood: E10058
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Connector: valve connector; plug; form A; 18mm; female; PIN: 4; 3+PE
| Case | form A |
| IP rating | IP65 |
| Contacts pitch | 18mm |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | black |
| Type of connector | valve connector |
| Number of pins | 4 |
| Maximum current | 16A |
| Type of pin configuration | 3+PE |
| Rated voltage | 70V |
| Cable external diameter | 6...8mm |
| Conform to the norm | DIN 43650 |
| Connectors application | for solenoid valves |