Encoder: incremental; Usup: 5VDC; 2500imp/revol; IP50; Ø40x40mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
E40H12-2500-6-L-5
Tootja: AUTONICS
Tootja tootekood: E40H12-2500-6-L-5
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoder: incremental; Usup: 5VDC; 2500imp/revol; IP50; Ø40x40mm
| Supply voltage | 5V DC |
| Type of encoder | incremental |
| Operating temperature | -10...70°C |
| IP rating | IP50 |
| Body dimensions | Ø40x40mm |
| Resolution | 2500imp/revol. |
| Output configuration | linear |
| Sensors features | blind hollow shaft Ø12mm |
| Switching frequency max | 300kHz |