Encoder: incremental; Usup: 12÷24VDC; 100imp/revol; IP50; Ø40x40mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
E40HB8-100-3-T-24
Tootja: AUTONICS
Tootja tootekood: E40HB8-100-3-T-24
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoder: incremental; Usup: 12÷24VDC; 100imp/revol; IP50; Ø40x40mm
| Supply voltage | 12...24V DC |
| Type of encoder | incremental |
| Operating temperature | -10...70°C |
| IP rating | IP50 |
| Body dimensions | Ø40x40mm |
| Resolution | 100imp/revol. |
| Output configuration | push/pull |
| Sensors features | blind hollow shaft Ø8mm |
| Switching frequency max | 300kHz |