Encoder: incremental; Usup: 12÷24VDC; 60imp/revol; OUT: push/pull
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
E50S8-60-3-T-24
Tootja: AUTONICS
Tootja tootekood: E50S8-60-3-T-24
Spetsifikatsioon tootele Encoder: incremental; Usup: 12÷24VDC; 60imp/revol; OUT: push/pull
| Supply voltage | 12...24V DC |
| Type of encoder | incremental |
| Operating temperature | -10...70°C |
| IP rating | IP50 |
| Body dimensions | Ø50x78.3mm |
| Resolution | 60imp/revol. |
| Output configuration | push/pull |
| Sensors features | shaft 8mm |
| Switching frequency max | 300kHz |