Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 8x2; 40x20mm; LED; PIN: 14
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EA DIPS082-HNLED
Tootja: ELECTRONIC ASSEMBLY
Tootja tootekood: EA DIPS082-HNLED
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 8x2; 40x20mm; LED; PIN: 14
| Supply voltage | 2.7...5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit BUS |
| Number of pins | 14 |
| Dimensions | 40x20mm |
| Type of pin configuration | 2x7 |
| Number of characters (columns x lines) | 8x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Positive |
| Backlight colour | yellow-green |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 36.3x13.9mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 5.01mm |
| Character width | 3.12mm |
| Supported character set | English, Japanese |