Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 16x2; blue; 55x27.94mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EA DOGM162B-A
Tootja: DISPLAY VISIONS
Tootja tootekood: EA DOGM162B-A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 16x2; blue; 55x27.94mm
| Supply voltage | 3.3...5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit BUS, SPI |
| Number of pins | 20 |
| Dimensions | 55x27.94mm |
| Type of pin configuration | 1x20 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Negative |
| Backgr. colour | blue |
| Window dimensions (H x W) | 51x14.5mm |
| Kind of controller | ST7036 |
| Type of display | LCD |
| Supported character set | English, Japanese |