Display: LCD; alphanumeric; FSTN Positive; 16x4; white; PIN: 10
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EA DOGS164W-A
Tootja: DISPLAY VISIONS
Tootja tootekood: EA DOGS164W-A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; FSTN Positive; 16x4; white; PIN: 10
| Supply voltage | 3.3...5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | I2C, SPI |
| Number of pins | 10 |
| Dimensions | 40x30.48x1.4mm |
| Type of pin configuration | 1x10 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x4 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | FSTN Positive |
| Backgr. colour | white |
| Window dimensions (H x W) | 37.4x18mm |
| Kind of controller | SSD1803A |
| Type of display | LCD |
| Supported character set | Cyrillic, Europe, Japanese |